Elveink  |  Gy.I.K  |  Médiaajánlat  |  Kezdőlapnak  |  Honlapajánló 2024. április 25. csütörtök, napja van.  

szabadban.hu webmail

 Támogatottjaink
. BOM - 2020 Bp. Olimpia
. Budapest-Bamako
. Budapest Titans
. Cseh László
. Dani Gyöngyi
. Farkas Györgyi
. F1 Racing
Exprerience
. Hungexpo
. Kis Sándor - Technosport
. Klein Dávid
. Kovács László Formula2
. Kovács Niki 600 EB
. OLIMPIA
. ParaJet-Ski

  Fogyatékkal élők
  Mindennapok
  Paralimpia
  Sportélet

  Földön - Bakancsban
  Barlangászás
  Hegy- és Sportmászás
  Túrák, séták
  Ti küldtétek
  Tippek trükkök

  Földön - Hóban - Jégen
  Curling
  Gyorskorcsolya
  Jégen (szabadidő)
  Jégkorong
  Jégvitorlás
  Műkorcsolya és Jégtánc
  
  Sífutás
  Síugrás
  Snowboard
  Szánkó és Bobsport
  Tippek-trükkök
  Ti küldtétek

  Földön - Kétkerék
  Gyorsasági motorsport
  Enduro és más motorsport
  Motorokról
  Motoros rendezvények
  Quad
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  BMX
  Kerékpárok
  Kerékpáros rendezvények
  Mountainbike
  Országúti kerékpársport
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Négykerék
  3,2,1.GO!
  Autó különlegességek
  Autós programok
  Forma1
  Gokart
  Gyorsasági autósport
  Oldtimer és programok
  Rally és egyéb autósport
  Terepjáró
  Terep-Rallye
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Sportok még
  Asztalitenisz
  Atlétika-Torna
  Boksz
  Budo
  Duatlon - Triatlon
  Egyéb sportok
  Extrém
  Fegyveres sportok
  Futás aszfalton
  Futás terepen
  Futball-Futsal
  Golf
  Golyós sportok
  Háromtusa-Öttusa
  Kézilabda
  Kosárlabda
  Más labdasportok
  Mozgás
  Röplabda
  Sportkülönlegességek
  Sportpolitika
  Sportvilág
  Squash
  Tenisz
  Tollaslabda
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Földön - Vitalitás
  Aerobic
  Egészség
  Erőnlét
  Fitness
  Táncsport
  Táplálkozás
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Levegőben
  Ejtőernyő
  Hőlégballon
  Kisrepülők
  Sárkányrepülés
  Siklóernyő
  Vitorlázó repülés
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Vízben
  Búvárkodás
  Csónak és vizitúrák
  Csónak, Kajak-Kenu
  Hajó, Yacht, Motorcsónak
  Horgászsport
  Jet-Ski
  Kite-Surf
  Motorcsónaksport
  Műugrás - Toronyugrás
  Rafting és vadvízi sportok
  Surf
  Úszás-Szinkronúszás
  Vitorlázás
  Vizilabda
  Vizisí és Wakeboard
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Kedvenceink - Állatsportok
  Halak
  Kutyák
  Lovak
  Madarak
  Minden más
  Ti küldtétek
  Tippek-trükkök

  Sporttal kapcsolatban
  Dopping
  Kultúra
  Létesítmények
  Navigáció - GPS
  Rólunk
  Sportkultúra
  Támogatjuk
  Partnereink

 
Cikk beküldése    |    Boltkatalógus    |    Fórum    |    Piactér     |    Sportfotók    |    Sportvideók    |    Humoros videók    |    Humor    |    Rólunk


34234234
 
 
Otthont keres az átmeneti állatotthon
2008-07-14 01:55:14
Kategória: Kutyák


Keresi otthonát az átmeneti állatotthon

4 éve. A Mancs-Rancs (www.mancsrancs.hu) eredményesen működik.  Annak ellenére, hogy Sterk Éva vezető és önkéntes munkatársai rendületlen kitartásával sem ért még révbe az Alapítvány. Saját telkükre, barátokhoz, panziókba „dugdossák” pártfogoltjaikat. Elsősorban nem pénzt kérnek. Együttműködést az állatvédők és az önkormányzatok között.

Egy idő után kilátástalan a küzdelem. Nyomasztó, fojtogató. Mások felelőtlensége miatt tönkremenni. Embernek, állatnak. Átérezni a kitaszított, kóbor kutyák kétségbeesését, kiszolgáltatottságát, miközben látni a farkcsóválást, a bizalmat a szemükben.

A menhelyek is tele vannak. Hiába telefonálsz körbe, ha kutyát találtál, hiába kérsz segítséget, befogadást. Zsúfoltság, pénztelenség, csak a jóakarat van. Ez már kevés. Egyre több a segítségre szoruló négylábú, egyre kilátástalanabb a helyzet. Marad az állatvédő fojtogató, nyomasztó küzdelme. A végigsakkozott éjszakák a férőhelyekkel. Kit hova tegyünk, ki kivel jön ki, miből nem lesz baj. Mindez még egy kutyáért. Egy életért. Igaz már most is szűkösen vannak, de megértik. Átmeneti szállás, nem végállomás. Gondolják. Gondoljuk. Sokszor tévedünk.

Tesszük a dolgunkat. Évek óta nincs szabadidőnk, a főnöknek már elege van a munkahelyen a telefonálásokból. A család is megelégelte a kutyák közti életet. Mi mégis mentünk, orvoshoz rohanunk, hirdetünk, könyörgünk, pénzt kunyerálunk.

Nincs kiszállás. Nem bírunk. Az még rosszabb. Kutyáknak, nekünk egyaránt. Csak tönkremegyünk. Akkor ki csinálja tovább? Mi lesz velük? Elérjük-e egyszer, hogy az élet érték legyen mindenki szemében?

Az alapítvány vezetője olyan kezdeményezéseket indítana, amelyek országos szinten, hosszútávon jelenthetnek megoldást: a kutyák kötelező mikrochip megjelölése, a gyepmesteri (sintér) telepek szabályozása, nyilvánossága, állatvédők általi ellenőrzése, a szaporulat szabályozása az ivartalanítás széleskörű elterjedésével, kutyák „használata” terápiákhoz öregek, fogyatékosok foglalkozásánál, állatvédelmi rendőrség létrehozása, a törvényben előírt „gondos gazda” ellenőrzése.

Számoljunk kicsit: Mennyibe kerül egy kóbor kutya?

A gyepmester befogja 20-40 ezer Ft-ért - az adófizetők pénzéből. Az állatvédők oltatják, ivartalaníttatják, etetik, hirdetik, elhelyezik: ha fél évet számolunk, és nem panzióban helyezik el, hanem saját menhelyen, amivel kevesen rendelkeznek ez kb. 55-60 ezer Ft.

Egy felelőtlen ember miatt, aki természetesen semmit nem fizet. Ha azonosítani lehetne a kutyák gazdáit, nem kerülne ilyen sokba. A kóbor kutyák által okozott balesetek költségeit nem is számolva.

Támogatott ivartalanítás nélkül folyamatosan jön az utánpótlás: Ha egyetlen szuka kutyából indulunk ki, aki évente 3 további életképes szuka kutyát szül, és ők tovább szaporodnak, a született egyedek száma 6 év alatt megdöbbentő: 260.000 kutya!

Ha összeadjuk azt a pénzt, amit az önkormányzatok kifizetnek a gyepmestereknek, az állatvédők pedig a kutya tartására a panziókba, akkor ebből pár év alatt biztosan összejönne egy menhely felépítésének a költsége.

A minisztérium által kiadott gyepmesteri engedélyek számát  tekintve képtelenség a törvény által előírt feladatot megfelelően teljesíteni. Ez azt jelenti, hogy 1 gyepmester 40 településről kellene, hogy befogja a kutyákat. Csupán néhány telep képes erre. Hogy működik akkor ez valójában?  Szeretnénk megtudni. De ki ad erre választ?

Az biztos, hogy a kóborállat-jelenség hatékony kezelésére átfogó program kidolgozása szükséges. Ennek részét kell képeznie a következőknek:

Az állatok védelmét szolgáló jogszabályok felülvizsgálata, a jogi anomáliák megszüntetése, ill. az előírtak betartatása, számonkérése, eljárás indítása a be nem tartókkal szemben.

A nem tenyésztésre szánt állatok (a keverékek nyilván nem azok) ivartalanításának kötelezővé tétele, ennek egyik kezdő lépése lehet, hogy akit „rajtakapnak”, hogy kiengedte az utcára a kutyáját, – ehhez természetesen a chipazonosítás szükséges-, kötelezzék ivartalanításra, ez lenne az első „büntetés”.

Az azonosítás megkönnyítésére chipezés bevezetése.

Kulturált állatotthonok létrehozása, üzemeltetése állatvédők által, átvállalva a gyepmesteri tevékenységet, esetenként állatbefogó segítségének kérése.

A felelős állattartás témájának többszintű oktatása (az állatvédelmi törvény jelenleg is az önkormányzatok kötelezettségei közé sorolja azt, hogy „Az állatokkal szembeni megfelelő magatartásra, gondoskodásra nevelést, az állatok megismerését az oktatás és ismeretterjesztés eszközeivel is elő kell segíteni.”  Erre nyilván az önkormányzatok nincsenek felkészülve, de a civil állatvédő szervezetek szívesen részt vennének benne, ha napjaikat nem a rengeteg sorsukra hagyott állat mentése töltené ki.

Ez a szebb jövő. Most 2008-ban azonban a menhelyek csak az 1 %-okra számíthatnak. Sokuknak nem telik drága kampányra, ők szerényen csak azt kérik, amiről más javára nem rendelkeztek az adófizetők.

Dr. Egerszegi Péter, a gazdagréti FeliCaVet állatorvosi rendelő vezetőjének meggyőződése, hogy a kóbor állatok problémájára a chipezés általános bevezetése jelentheti a kezdeti lépéseket. Budapest bizonyos kerületei (VI., VII.) felkarolták már a módszert, ingyenesen adnak a kutyák tulajdonosainak beültethető azonosítót. A törvények megfelelő finomhangolásával így büntethető lenne az, aki 24 órán belül nem jelenti be az állat eltűnését. Kiderülne, melyik négylábú, miért került utcára. A hazaszállításért is fizetni kellene.

Mindehhez szükség van összefogásra. Nem a kutyák összefogására a sintérek által.  Az nem vezet sehova, nem előz meg semmit. Nem megoldás semmire.   Még csak nem is szükséges, csak rossz. Rossz érzés embernek, kutyának.



Szerző: szabadban

A cikk képei:

 


szabadban.hu hírlevél, legfrisebb
híreink hetente a postafiókodba!




 
   

Ugrás az oldal tetejére

Médiaajánlat | Irjon nekünk | Impresszum